تاریخچه

تاریخچه چکشهای بخار

چکش آهنگری، چکش بخار یا چکش هوایی

چکش آهنگری، چکش بخار یا چکش هوایی در ورودی شهر صنعتی فرانسوی Le Creusot، یک چکش بخار بزرگ قرار دارد که بیش از یک قرن پیش ساخته شده است. این چکش بخار جاذبه اصلی این شهر سابقا معدنی است. چکش بخار عصر صنعتی را تعریف می کند و یک ماشین عظیم است که می تواند ضربات قدرتمندی به قالب های آهنی بزند و اشکال بزرگی به آن ها بدهد که قبلا بااستفاده از نیروی دست و چکش های دستی غیرممکن بود. امکان استفاده از بخار برای حرکت دادن چکش اولین بار توسط جیمز وات مطرح شد که اختراع موتور بخارش در قرن هجدهم انقلاب صنعتی را باعث شد.

نزدیک به دو قرن پیش، در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی، چکشهای بخار پا به عرصه ی وجود گذاشته و برای نخستین بار شکلدهی و آهنگری قطعات بدون نیاز به نیروی انسان میسر شد اما کماکان شکلدهی یا آهنگری فلزات سخت امری ناممکن محسوب میشد و نتیجه ی اقدامات انجام شده برای ارتقای آنها، طیف وسیع دستگاههای حال حاضر است.

وات

این ایده در سال ۱۸۳۹ به ذهن هردو رسید. وقتی که آن ها متوجه کار یکدیگر شدند بحثی میانشان پیش آمد که کدام یک زودتر چکش بخار را اختراع کرده اند، بوردون اولین ماشینی که کار می کرد را ساخته بد اما نسمیت ادعا می کرد این یک کپی از طرح او بوده است. اولین چکش بخار توسط بوردون در سال ۱۸۴۰ ساخته شد و ۲۵۰۰ کیلوگرم وزن داشت.

امکان استفاده از بخار برای حرکت دادن چکش اولین بار توسط جیمز وات مطرح شد که اختراع موتور بخارش در قرن هجدهم انقلاب صنعتی را باعث شد.

وات این اختراع را در سال ۱۷۸۴ ثبت کرد اما اولین چکش بخار کاربردی در سال ۱۸۴۰ ساخته شد تا نیازهای ساخت اجزای بزرگ فولادی یا آهنی را برطرف کند. به نظر می رسد چکش بخار به طور مستقل توسط دو مهندس هم عصر اختراع شد، یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز نسمیت و یک مهندس فرانسوی به نام فرانکو بوردون.

این ایده در سال ۱۸۳۹ به ذهن هردو رسید. وقتی که آن ها متوجه کار یکدیگر شدند بحثی میانشان پیش آمد که کدام یک زودتر چکش بخار را اختراع کرده اند، بوردون اولین ماشینی که کار می کرد را ساخته بد اما نسمیت ادعا می کرد این یک کپی از طرح او بوده است. اولین چکش بخار توسط بوردون در سال ۱۸۴۰ ساخته شد و ۲۵۰۰ کیلوگرم وزن داشت.

 

وات این اختراع را در سال ۱۷۸۴ ثبت کرد اما اولین چکش بخار کاربردی در سال ۱۸۴۰ ساخته شد تا نیازهای ساخت اجزای بزرگ فولادی یا آهنی را برطرف کند. به نظر می رسد چکش بخار به طور مستقل توسط دو مهندس هم عصر اختراع شد، یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز نسمیت و یک مهندس فرانسوی به نام فرانکو بوردون. این ایده در سال ۱۸۳۹ به ذهن هردو رسید. وقتی که آن ها متوجه کار یکدیگر شدند بحثی میانشان پیش آمد که کدام یک زودتر چکش بخار را اختراع کرده اند، بوردون اولین ماشینی که کار می کرد را ساخته بد اما نسمیت ادعا می کرد این یک کپی از طرح او بوده است. اولین چکش بخار توسط بوردون در سال ۱۸۴۰ ساخته شد و ۲۵۰۰ کیلوگرم وزن داشت. این شرکت بین سال های ۱۸۴۳ و ۱۸۶۷ ۱۱۰ چکش بخار در ابعاد مختلف ساخت. عظیم ترین چکش بخار در سال ۱۸۷۷ ساخته شد. که می توانست ضربات ۱۰ تنی وارد کند و به مدت ۱۴ سال بزرگترین و قدرتمندترین چکش بخار جهان بود تا اینکه آمریکا چکش بزرگتری با قدرت ضربات ۱۲۵ تنی ساخت. درنهایت با پیشرفت های مکانیکی و هیدرولیکی چکش های بخار عصر صنعتی منسوخ شدند. بسیاری از این چکش ها اکنون به عنوان یادبود در شهرهای اصلی خود قرار دارند. چکش بخار Creusot بزرگترین نمونه در نوع خود در جهان است.

نمایش بیشتر

ژاکت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا